I. Uluslararası İslâm Tarihi ve Medeniyetinde Harran Sempozyumu

Bilindiği gibi Tevhid inancını esas alan İslâm Medeniyeti, birçok medeniyetin varlığını sürdürdüğü bir bölgede doğmuş ve yayılmıştır. Nitekim kadim Mısır, Grek ve Sasani medeniyetlerinin yaşadığı coğrafya, İslâm Medeniyeti’nin de yayıldığı alandır. İslâm Medeniyeti’nin bu medeniyetlerden etkilendiği bilinmektedir. Müslümanlar bu eski uygarlıkların tarihte iz bırakmış şahsiyetlerini tanıyarak eserlerini Arapçaya çevirmişler ve bunları yenileyerek İslâm Medeniyeti’ne mal etmişlerdir. Müslümanlar aynı zamanda bu eserlere kendi damgalarını vurmuşlardır.

İslâm tarihçilerine ve coğrafyacılarına göre Nuh Tufanı’ndan sonra yeryüzünde kurulan ve en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Harran, İslâm Medeniyeti tarihinde de ayrıca önemli bir şehir olma özelliğini korumuştur.

Harran ile ilgili olarak düzenlenmesi düşünülen “I. Uluslararası İslâm Tarihi ve Medeniyetinde Harran Sempozyumu”nun birincisi “I. Uluslararası Hayât-ı Harrânî Etkinlikleri” çerçevesinde 7-8-9 Nisan 2017 tarihinde Harran İlçe Kaymakamlığı ile Harran İlçe Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacaktır.

Sempozyuma bildiri ile katılmak isteyenler, aşağıdaki bağlantılarda farklı dillerde yer alan Sempozyum Duyurularından bizlere ulaşabilirler...

Türkçe Duyuru için bu linki kullanınız...

 Please, click for English!

 من فضلك، انقر على هذا الرابط للغة العربية

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1846 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret45424